poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Auto schematy bezpieczników

Auto schematy bezpieczników samochodów Audi, BMV, Citroen, Volvo, Honda, Skoda

Inne

Diesel czy benzyna w samochodzie? Co się bardziej opłaca?

Aktualne ceny paliw są bardzo wysokie. Niewykluczone, że w najbliższym czasie wrosną one jeszcze bardziej. Ma to bardzo duże znaczenie dla kierowców, którzy dopiero przymierzają się do zakupu nowego pojazdu. Kluczowym czynnikiem decydującym o nabyciu konkretnego modelu bardzo często okazuje się wybór silnika. Kupujący mogą zdecydować się na diesla lub jednostkę napędzaną benzyną.

Wybór silnika samochodowego

Zakup nowego samochodu zawsze związany jest z różnymi dylematami. W ostateczności pomagają one jednak w podjęciu słusznej decyzji. Dotyczy nie tylko wyboru odpowiedniego modelu, koloru, klasy czy napędu, ale tez zwyczajnego zdecydowania się na nowy lub używany pojazd. Bardzo istotnym czynnikiem jest rodzaj silnika. Większość kierowców korzysta z dwóch podstawowych opcji dostępnych na rynku. Do pierwszej kategorii należą pojazdy z jednostką napędzaną benzyną, podczas gdy druga opiera się na silnikach diesla. Oba te rozwiązania posiadają zarówno zalety, jak i wady. Specyficzne parametry sprawiają, że silniki obu typów sprawdzają się nieco inaczej w określonych warunkach oraz inaczej reagują na styl jazdy kierowcy. Duże znaczenia mają również związane z tym koszty, które dotyczą nie tylko zakupu samochodu, ale tez jego codziennej eksploatacji.

Silniki benzynowe

Podstawową cechą odróżniającą silnik benzynowy od diesla jest jego cena. Samochody z tego typu jednostką są znacznie tańsze od swoich wysokoprężnych konkurentów. Jednak pomimo stosunkowo zbliżonej ceny oleju napędowego do benzyny, ze względu na większe spalanie ta druga generuje wyższe koszty. Na korzyść silników benzynowych przemawia sprawniejsza obsługa serwisowa, wynikająca z prostszej konstrukcji.- jednostki tego typu nie posiadają też tak dużej ilości podatnych na zużycie podzespołów. Najczęściej silniki benzynowe są montowane w typowo miejskich samochodach, które nastawione są na pokonywanie stosunkowo niewielkich odległości. Dlatego osoby częściej podróżujące zwykle wybierają diesla. Jako alternatywa dla silników wysokoprężnych, silnik gazowy sprawdza się najlepiej w połączeniu z instalacją gazową. Zwykle wydatki związane z dobrą instalacją LPG są zbliżone lub nawet niższe od różnicy w cenie między dieslem, a silnikiem benzynowym.

Silniki diesla

Chociaż silniki diesla są droższe od benzynowych, charakteryzują się niższym spalaniem. W przypadku pokonywania dużych odległości, wybór tego rodzaju jednostki jest znacznie bardziej uzasadniony pod względem ekonomicznym. Silniki diesla nie są jednak pozbawione wad. Chociaż dawniej uznawane były za niezawodne i bardzo trwałe, w celu zwiększenia konkurencyjności względem silników benzynowych, zaczęto wprowadzać do nich różnego rodzaju modyfikacje. Współcześnie konstruowane diesle posiadają bezpośredni wtrysk paliwa, turbosprężarkę, dwumasowe koło zamachowe oraz bardzo problematyczny filtr cząstek stałych. W związku z tym ich trwałość i dynamika znacząco spadła. Pod względem kosztów eksploatacyjnych, napraw osprzętu czy przeglądów okresowych, silniki diesla są znacznie droższe od benzynowych.

Decyzja: Diesel czy benzyna?

Jeszcze do niedawna wybór najlepiej dopasowanej do indywidualnych potrzeb jednostki napędowej był stosunkowo prosty. Jednak na przestrzeni lat silniki benzynowe i diesle znacząco zmieniły swoje charakterystyki, na czym ucierpiała przede wszystkim ich trwałość. Podejmując decyzję o wyborze konkretnej jednostki napędowej, należy więc poddać dokładnej analizie sposób codziennej eksploatacji samochodu. Warto również policzyć, czy bardziej opłacalny będzie zakup droższego w serwisowaniu i zakupie diesla, czy też prostego pod względem konstrukcji silnika benzynowego, który zużywa znacznie więcej paliwa. Należy przy tym wziąć pod uwagę długość i częstotliwość przebywanych tras. Jednostki diesla lepiej sprawują się na dłuższych trasach, ponieważ szybciej się nagrzewają. Wynika to z faktu, że dopiero dzięki rozgrzaniu i pracy w odpowiedniej temperaturze są w stanie zapewnić mniejsze spalanie. Ma na to wpływ także osprzęt w postaci filtru cząstek stałych, który znacznie lepiej sprawuje się podczas długiej i jednostajnej jazdy, a nie częstego pokonywania krótkich odległości w warunkach miejskich. W tym drugim przypadku o wiele lepszym rozwiązaniem jest silnik benzynowy, który znacznie szybciej osiąga optymalną temperaturę. Chociaż jego użytkowanie związane jest z większym spalaniem, samochody z jednostką benzynową są znacznie tańsze. Dotyczy to także wybranych egzemplarzy z rynku wtórnego, zwłaszcza tych z dużymi pojemnościami.

Źródło: https://zaradnyfinansowo.pl/diesel-benzyna-czy-lpg-na-czym-pojedziesz-najtaniej/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść jest chroniona !!