środa, 19 czerwca, 2024

Auto schematy bezpieczników

Auto schematy bezpieczników samochodów Audi, BMV, Citroen, Volvo, Honda, Skoda

Inne

Naprawa czy wymiana szyby?

Jeśli na skutek odprysku spod kół auta, opadów gradu, zerwanych gałęzi czy źle działających wycieraczek doszło do uszkodzenia szyby w naszym aucie, musimy niezwłocznie się tym zająć. Takie uszkodzenia stwarzają zagrożenie dla wszystkich poruszających się drogą w naszym sąsiedztwie – o nas samych już nie wspominając. W tym momencie bardzo często pojawia się w naszych głowach pytanie: „Co zrobić? Naprawić czy wymienić?”.

Naprawa odprysków na szybie – czy jest możliwa?

Jak łatwo się domyślić, odpowiedzią na wyżej postawione pytanie jest „To zależy”. Pierwszym naszym krokiem musi być określenie rodzaju i rozmiaru uszkodzenia. Naprawa odprysków na szybie to dobre rozwiązanie, jeśli uszkodzenie możemy określić wszystkimi poniższymi punktami:

  •       uszczerbek jest mniejszy niż 25 milimetry średnicy,
  •       odprysk znajduje się minimum 10 centymetrów od każdej krawędzi szyby.

W przypadku uszkodzeń niespełniających tych kryteriów należy szybę wymienić na nową, aby zachowała wszystkie walory bezpieczeństwa.

Prowadzenie auta z uszkodzoną szybą

Odprysk na szybie może utrudniać widoczność, co przełoży się na bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Co więcej, podczas kontroli drogowej, na kierowcę pojazdu z uszkodzoną szybą może zostać nałożony mandat, a nawet zabrany dowód rejestracyjny do czasu usunięcia usterki. Takie auto nie przejdzie pozytywnie kontroli okresowej. W związku z tym wykonanie naprawy lub wymiany to konieczność, a nie sprawa „opcjonalna”.

Jak dokonać naprawy?

Tutaj pojawia się jednak kolejne pytanie – naprawiać samemu, czy udać się do specjalistycznego serwisu? Wiele zależy od naszych umiejętności i zaplecza sprzętowego, choć prawda jest taka, że mało kto potrafi to zrobić na 100% poprawnie, jeśli nie zajmuje się tym zawodowo.

Na internetowych aukcjach znajdziemy całą masę zestawów do naprawy odprysków na szybie. Musimy jednak pamiętać, że jeśli źle przeprowadzimy proces naprawy, nie zregeneruje on wytrzymałości szyby. Oznacza to, że kolejne uszkodzenia w tym samym miejscu to kwestia czasu. Innym problemem jest pogorszenie widoczności. Musimy pamiętać, że od tego zależy bezpieczeństwo nasze, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

W związku z tym warto powierzyć naprawę odprysków na szybie profesjonalnemu serwisowi, takiemu jak Autoglass, gdzie naprawa uszkodzonej szyby odbywa się do 30 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść jest chroniona !!