niedziela, 23 czerwca, 2024

Auto schematy bezpieczników

Auto schematy bezpieczników samochodów Audi, BMV, Citroen, Volvo, Honda, Skoda

Inne

Osłony boczne pojazdów — wymagany element bezpieczeństwa w zestawach ciężarowych

Ogromna masa oraz wymiary samochodów ciężarowych sprawiają, że ich kierowcy muszą zachowywać szczególną ostrożność podczas poruszania się po drogach. Same pojazdy zaś muszą być konstruowane z myślą o bezpieczeństwie wszystkich uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza tych niechronionych, takich jak piesi czy rowerzyści. Samochody ciężarowe wyposaża się więc w szereg systemów i akcesoriów, których celem jest zapobieganie wypadkom, które przy tak dużej masie pojazdu mogłyby skończyć się tragicznie. Jednym z elementów o tym zastosowaniu są osłony boczne pojazdów.

Czym są osłony boczne pojazdów?

Osłony boczne pojazdów montuje się w samochodach ciężarowych oraz przyczepach. Mają one postać paneli zbudowanych z profili aluminiowych, zamocowywanych na specjalnych uchwytach przytwierdzanych do podwozia. Osłony boczne montowane są zwykle między przednimi i tylnymi osiami kół pojazdu, zasłaniając znajdującą się między nimi wnękę. W ten sposób zapobiegają one wypadkom wskutek dostania się pod koła niechronionych uczestników ruchu drogowego przemieszczających się obok pojazdu — pieszych, rowerzystów czy motocyklistów.

Czy stosowanie osłon bocznych pojazdów jest obowiązkowe?

Zgodnie z aktualnymi przepisami, obowiązek stosowania osłon bocznych dotyczy wielu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej ponad 3,5 tony. W elementy te muszą być wyposażone pojazdy ciężarowe oraz przyczepy, o ile ich konstrukcja umożliwia montaż tego rodzaju zabezpieczeń.

Osłon bocznych nie trzeba montować na ciągnikach naczepowych i w przyczepach zaprojektowanych do przewozu długich ładunków (dłużycowych). Należy pamiętać, że nawet jeśli pojazd jest wyłączony z tego obowiązku, wciąż musi być skonstruowany lub wyposażony tak, aby zabezpieczał niechronionych użytkowników dróg przed wpadnięciem pod bok lub koła pojazdu.

Gdzie szukać osłon bocznych pojazdów?

Osłony boczne pojazdów najłatwiej znaleźć w internecie. Tu znajdziemy wiele wyspecjalizowanych sklepów, które sprzedają elementy konstrukcyjne i wyposażenie do ciężkich pojazdów. W Polsce takie produkty dostarcza na przykład sklep internetowy Nadkola.pl. Należy pamiętać, by w poszukiwaniach uwzględnić takie kwestie jak rodzaj i przeznaczenie pojazdu, który mamy zamiar wyposażyć w osłony. W zależności od jego typu wymagane wymiary osłon bocznych będą się różnić.

Jakie powinny być osłony boczne pojazdów, by zapewniały bezpieczeństwo?

Osłony boczne pojazdów muszą być trwałe, ale nie powinny mocno obciążać konstrukcji pojazdu. Z tego względu najczęściej wykonuje się je z aluminium — lekkiego, ale i wytrzymałego materiału. Profile osłon należy umieścić na uchwytach — te z kolei powinny być dobrane do wymiarów i masy listew tak, by były w stanie zapewnić konstrukcji stabilność. Na obu końcach listew powinny znaleźć się odpowiednie końcówki o nieostrym kształcie, np. kuliste czy płaskie. W celu przytwierdzenia listwy aluminiowej najlepiej wykorzystać specjalne śruby, wyposażone w elementy dociskające łączone powierzchnie do siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść jest chroniona !!