czwartek, 3 października, 2024

Schematy bezpieczników i przekaźników aut

Auto schematy bezpieczników samochodów osobowych i ciężarowych Audi, BMV, Citroen, Volvo, Honda, Skoda

Inne

Pielęgnacja felg samochodowych krok po kroku. O czym warto pamiętać?

Na felgach samochodowych osadza się każdego dnia wiele zabrudzeń, dlatego ich czyszczenie może sprawiać sporo problemów. Jak dbać o felgi samochodowe? Zobacz przygotowane porady od rpmotorsport.

Na felgach samochodowych osadza się każdego dnia wiele zabrudzeń, dlatego ich czyszczenie może sprawiać sporo problemów. Jak dbać o felgi samochodowe? Zobacz przygotowane porady od rpmotorsport.

Czym czyścić felgi samochodowe?

Dobór odpowiednich preparatów do czyszczenia felg samochodowych to podstawa, ponieważ niewłaściwie dobrane środki mogą uszkodzić ich powierzchnię.

Duże znaczenie mają tutaj rodzaje felg samochodowych, ponieważ niektóre ich rodzaje są bardziej narażone na uszkodzenia. Mowa tutaj o felgach aluminiowych, które mogą być uszkodzone, gdy zostaną wyczyszczone preparatami zawierającymi kwasy czy rozpuszczalniki.

Najlepiej, aby pielęgnacja felg aluminiowych albo stalowych odbywała się z użyciem dedykowanych do tego środków czystości, które są bezpieczne dla aluminium lub stali. Popularne są zwłaszcza środki typu „krwawa felga”, którymi pokrywa się powierzchnię felg, pozostawia na około 1,5 minuty, a potem spłukuje.

Jakie akcesoria przydadzą się przy czyszczeniu felg samochodowych?

Aby czyszczenie felg było jeszcze prostsze, warto mieć pod ręką praktyczne akcesoria.

Przy czyszczeniu felg aluminiowych bardzo pomocne są szczotki do ich czyszczenia, które mogą dotrzeć do wszystkich zakamarków, ponieważ mają specjalny kształt.

Do czyszczenia felg można wykorzystać również myjkę ciśnieniową, która szybko i skutecznie usuwa zabrudzenia. Nie zaleca się jednak używania myjki w przypadku felg z uszkodzoną nawierzchnią, na przykład z ogniskami rdzy, ponieważ mogą one się powiększyć.

Jak zabezpieczyć felgi aluminiowe przed zabrudzeniami?

Felgi aluminiowe można również pokrywać za pomocą dedykowanych do tego środków. Dzięki temu można nadać im atrakcyjny wygląd i ochronić przed szybkim osadzaniem się na nich zabrudzeń. Ułatwiają one też czyszczenie felg samochodowych.

Najczęściej przeprowadza się woskowanie felg samochodowych. Proces ten polega na pokrywaniu powierzchni felg za pomocą wosku. Dostępne są także inne preparaty, na przykład hydrofobowe albo ceramiczne.

Takie preparaty nakłada się za pomocą ściereczki albo gąbki w zależności od ich rodzaju. Pozwalają one na zabezpieczenie felg na długi czas, nawet do 2 lat.

Czy można naprawić uszkodzone felgi samochodowe?

Podczas użytkowania samochodu mogą pojawić się różne uszkodzenia felg. Jakie są typowe uszkodzenia felg aluminiowych i stalowych?

Najczęściej pojawiające się uszkodzenia felg to przede wszystkim ich otarcia i zarysowania. Felgi mogą również ulec pęknięciu albo skrzywieniu. Takie uszkodzenia mogą pojawić się między innymi podczas parkowania, wjechania do kałuży, wymijania się pojazdów czy jazdy przez wąskie uliczki.

Czy takie uszkodzenia felg mogą być naprawione? Wszystko zależne jest od ich rodzaju. Jeżeli felgi mają pęknięte ramiona albo skrzywioną oś, nie zaleca się ich naprawy, ponieważ nie da ona najczęściej optymalnych efektów. Dodatkowo naprawa felgi może być dość kosztowna w porównaniu do zakupu nowej.

W przypadku uszkodzeń powierzchni felg, na przykład niewielkich rys, ognisk rdzy, odprysków farby, można zdecydować się na malowanie felg samochodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść jest chroniona !!