sobota, 20 lipca, 2024

Auto schematy bezpieczników

Auto schematy bezpieczników samochodów Audi, BMV, Citroen, Volvo, Honda, Skoda

Inne

Przyciemnianie szyb: Warszawa i okolica

Kierowcy podejmują wiele działań mających na celu poprawę wyglądu wizualnego samochodu i komfortu jazdy. Jednym z takich działań jest przyciemnianie szyb w samochodzie. Przyciemnianie to zabieg cieszący się bardzo dużą popularnością wśród właścicieli tuningujących swoje auta, nie jest on jednak wolny od kontrowersji. Przyciemniając szyby należy bowiem pamiętać o obowiązujących regulacjach prawnych, które – jeśli zostaną przez nas nieprawidłowo zinterpretowane – mogą prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji.

Interesuje Cię przyciemnianie szyb? Warszawa oferuje szeroki wybór salonów, w których wykonasz taką usługę. Zanim jednak zdecydujesz się na przyciemnianie szyb w samochodzie, sprawdź jakie są wady i zalety takiego zabiegu.

Przyciemnianie szyb a regulacje prawne

W naszym kraju możliwość przyciemniania szyb jest ograniczona. Wynika to z obowiązujących przepisów prawnych Zgodnie z paragrafem 5. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury szyby przednie boczne oraz szyba przednia muszą mieć współczynnik przepustowości światła nie mniejszy niż 70%. Pozostałe szyby w pojeździe kierowca może przyciemnić wedle własnego uznania. Oznacza to możliwość przyciemniania szyb tylnych bocznych i szyby tylnej.

Czy warto przyciemniać szyby w aucie?

Fakt, że nie możemy przyciemnić przednich szyb bocznych pojazdu sprawia, że wielu kierowców zastanawia się nad sensownością całego zabiegu. Samochód prezentuje się o wiele lepiej z wszystkimi przyciemnionymi szybami. Po przyciemnieniu wyłącznie tyłu tworzy się pewnego rodzaju hybryda, której prezencja nie każdemu odpowiada.

Mimo to przyciemnianie szyb zdaje się mieć więcej korzyści niż wad. Szyby przyciemnia się przy pomocy specjalistycznej foli, którą aplikuje się po wewnętrznej stronie tafli. W ten sposób poza warstwą przyciemniającą powstaje dodatkowa warstwa ochronna, która zespala szybę na wypadek zdarzenia drogowego lub aktu wandalizmu. Szyba nie rozbryzguje się na drobne kawałki, ponieważ folia utrzymuje je razem zapobiegając licznym obrażeniom ciała kierowcy i pasażerów.

Dodatkowym atutem przemawiającym za przyciemnieniem szyb jest regulacja temperatury w kabinie pojazdu. Zmieniające się uwarunkowania klimatyczne sprawiają, że coraz częściej jesteśmy narażeni na wysokie temperatury. Samochody w sezonie letnim nagrzewają się, co wpływa negatywnie na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zabezpieczając szyby folią zacieniającą ograniczamy ilość promieniowania słonecznego przenikającego do wnętrza pojazdu, tym samym ograniczając nagrzewanie się kabiny samochodu podczas postoju.

W tym miejscu warto wskazać na jeszcze jedną zaletę przyciemnionych szyb w pojeździe. Ciemne szyby przekładają się na mniejszą ekspozycję pasażerów na szkodliwe oddziaływanie promieniowania UV. To szczególnie ważne w sytuacji, w której na tylnych siedzeniach podróżują dzieci. Zaciemnione szyby poprawiają ich komfort i bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść jest chroniona !!