czwartek, 18 lipca, 2024

Auto schematy bezpieczników

Auto schematy bezpieczników samochodów Audi, BMV, Citroen, Volvo, Honda, Skoda

Inne

Ile kosztuje dokument paszportowy i jak go wyrobić?

Dokument paszportowy wydaje się wielu osobom zbędnym świstkiem papieru. Podróżując po Unii Europejskiej nie ma konieczności posiadania paszportu, a trzeba posiadać jedynie dowód osobisty. Niemniej wiele osób zmuszonych jest do wyrobienia paszportu, ponieważ wylatuje do państw spoza UE. To właśnie wtedy pojawiają się pytania, gdzie wyrobić paszport, ile to kosztuje, ile trzeba czekać na paszport i jakie dokumenty wcześniej przygotować. Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym poradniku!

Gdzie wyrabia się paszport?

Jeżeli musisz wyrobić sobie dokument paszportowy, to musisz udać się do dowolnego biura czy też punktu paszportowego. Takich placówek jest blisko setka na terenie kraju. Co ważne, wniosek paszportowy i niezbędne dokumenty możesz złożyć w dowolnym biurze paszportowym i nie musi być to placówka znajdująca się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania lub zameldowania. Niestety uprzedzając pytania, paszportu nie można sobie wyrobić wyłącznie przez internet. Dzięki usłudze online można natomiast sprawdzić etap wyrobienia paszportu i jego gotowość do odbioru.

Co jest potrzebne do paszportu?

Aby móc wyrobić paszport, trzeba przygotować komplet dokumentów. Składa się na niego dowód osobisty, wypełniony wniosek paszportowy, fotografia paszportowa oraz dowód uiszczenia opłaty za paszport. Dodatkowym dokumentem będzie np. legitymacja uczniowska, która potwierdzi fakt posiadania stosownej zniżki lub ulgi. O tym opowiemy jednak poniżej.

Ile trzeba zapłacić za paszport?

Za dokument paszportowy bez żadnych ulg czy zniżek trzeba zapłacić 140 zł. Od tej kwoty oblicza się z kolei wszelkie zniżki. Mniej zapłacą m.in. renciści, emeryci, osoby niepełnosprawne, małe dzieci czy uczniowie. Na wyrobienie paszportu czeka się maksymalnie 30 dni. W skrajnych przypadkach okres ten jednak może ulec wydłużeniu. Jeśli zależy nam na czasie, możemy wystąpić z wnioskiem o wydanie paszportu tymczasowego.

Więcej informacji na temat wyrobienia dokumentu paszportowego, znajduje się w serwisie informacyjnym joblife.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść jest chroniona !!