czwartek, 2 maja, 2024

Auto schematy bezpieczników

Auto schematy bezpieczników samochodów Audi, BMV, Citroen, Volvo, Honda, Skoda

Inne

Zasilanie awaryjne – 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

Czy zdajesz sobie sprawę, że nawet krótka przerwa w dostawie jest w stanie wywrócić życie do góry nogami? Nawet jeśli nie grozi Ci zapaść systemu bankowego lub utrata ważnych plików na komputerze, wciąż możesz borykać się ze skutkami awarii podstawowych sprzętów. Z niniejszego poradnika dowiesz się, jak możesz temu zapobiec! Podpowiadamy, czym jest zasilanie awaryjne UPS i jak wybrać komponenty systemu (m.in. akumulatory), aby odpowiadały one Twoim potrzebom.

1. Wybierz właściwy rodzaj zasilacza

Rozważasz zakup zasilacza UPS, lecz nie znasz wszystkich modeli na rynku? W ofertach renomowanych producentów dominują trzy rodzaje modułów awaryjnych z akumulatorem, które bez problemu dostosujesz do danego zastosowania:

  • systemy offline – wykorzystujące baterie litowo-jonowe i układ sterowania napięciem,
  • zasilanie UPS online – stosujące mechanizm podwójnej konwersji i gwarantujące brak opóźnień przy przejściu na pobór prąd z ogniw,
  • line-interactive – przystosowane do radzenia sobie z krótkimi przepięciami bez konieczności przejścia na zasilanie z akumulatorów.

2. Czas pracy na akumulatorze

W zależności od tego, jak długo planujesz pracę na systemie UPS, musisz zastanowić się nad zakupem właściwych ogniw magazynujących energię. Zwykłe akumulatory umożliwiają zasilanie od 100 do 400 Watów przez około 60 minut. Jeśli planujesz dłuższe przerwy w dostawie prądu z sieci, powinieneś zaopatrzyć się w bardziej pojemne komponenty. Przed każdym zakupem zapoznaj się ze specyfikacją techniczną lub skontaktuj z ekspertami, a otrzymasz poradę dopasowaną do Twojej indywidualnej sytuacji.

3. Liczba gniazdek w zasilaczu

Czy odpowiedziałeś sobie na pytanie, jak wiele urządzeń podłączysz do zasilania awaryjnego? Przed zakupem danego modelu poświęć czas na analizę własnych potrzeb. Do zastosowań domowych przeważnie wystarczy sprzęt z 5–6 gniazdkami. Ważne, aby każde z wejść posiadało wbudowane zabezpieczenia (w tańszych produktach ten parametr wcale nie jest taki oczywisty).

Zalecamy lekkie przewymiarowanie zasilacza UPS i zakup urządzenia większego, niż wynikałoby to z aktualnego zapotrzebowania. Koszty takiego działania będą zdecydowanie mniejsze niż próby wymiany osprzętu w przyszłości.

4. Moc wyjściowa zasilacza awaryjnego

Zadaj sobie pytanie: ile prądu pobierają wszystkie urządzenia, jakie zamierzasz objąć dodatkową ochroną? Zsumuj ich moc, a uzyskany wynik będzie wyznacznikiem wydajności zasilania awaryjnego. Weź pod uwagę fakt, że w fazie rozruchu niektóre produkty elektroniczne konsumują kilkakrotnie więcej energii niż w standardowym trybie pracy.

5. Kilka dodatkowych kwestii

Na koniec zajrzyj do specyfikacji produktu i sprawdź, jak przedstawiają się następujące parametry:

  • czas przełączenia na zasilanie awaryjne z akumulatorów,
  • mechanizmy kontroli napięcia i blokady antyprzepięciowe,
  • możliwość uruchomienia zasilacza bez dostępu do energii sieciowej,
  • obecność wymiennych ogniw litowo-jonowych.

Firma LogicPower specjalizuje się w sprzedaży akumulatorów awaryjnych do UPS. Wejdź na stronę www.logicpower.pl i wybierz sprzęt, który posłuży przez lata!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść jest chroniona !!