sobota, 25 maja, 2024

Auto schematy bezpieczników

Auto schematy bezpieczników samochodów Audi, BMV, Citroen, Volvo, Honda, Skoda

InneRaport

Niespotykana od dawna sytuacja na stacjach paliw w całej Polsce! Najnowsze ceny za diesel, benzynę i LPG nie pozostawiają złudzeń [NASZ RAPORT]

W październiku podróżujący co tydzień musieli nerwowo zerkać na stację paliw, ponieważ ceny zmieniały się bardzo często. Jednak zdaniem analityków (m.in. e-petrol.pl) najgorsze już za nami. Stawki za diesel, benzynę i LPG czeka istotna zmiana, choć nie w każdym przypadku na lepsze.

Dlaczego to koniec dużych podwyżek?

„Tegoroczny październik zdecydowanie nie sprzyja kierowcom” – ocenia Grzegorz Maziak, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „Widzimy kolejne podwyżki cen paliw na stacjach. W tym tygodniu najmocniej podrożała 95-oktanowa benzyna i po 10-groszowej podwyżce średnia cena tego paliwa znalazła się na poziomie 6,95 zł/l. Zatem cały czas nie przekroczyła tej symbolicznej 7 zł/l. W przypadku oleju napędowego w tym tygodniu mamy 7-groszową podwyżkę do poziomu 8,08 zł/l. Tanieje jedynie autogaz. Ta tendencja spadkowa utrzymuje się od pewnego czasu, ale zmiana nie jest duża, bo 2-groszowa do poziomu 3,07 zł/l” – wylicza.

„Sytuacja na rynku paliwowym w Polsce trochę się ustabilizowała po tych mocnych wzrostach, jaki widzieliśmy w poprzednich tygodniach” – zauważa ekspert. „Wpływ na to mogły mieć wydarzenia na giełdach naftowych, bo tam też widzimy w ostatnich dniach ograniczoną zmienność notowań surowca. Baryłka ropy Brent na giełdzie w Londynie w tym tygodniu kosztowała 90-93 dolary. Ta zmienność była niewielka i przy lekkim umocnieniu naszej waluty w stosunku do dolara przełożyło się to na spadkowy ruch na rynku hurtowym w przypadku benzyny i zahamowanie podwyżek oleju napędowego” – tłumaczy.

Jakie są prognozy co do cen za diesel, a ile za benzynę i LPG?

„Przewidujemy możliwość niewielkiej spadkowej korekty w przypadku 95-oktanowej benzyny” – prognozuje Grzegorz Maziak. „Szczególnie na tych obiektach, które już miały ceny powyżej 7 zł. Teraz one powinny znaleźć się poniżej tego poziomu. Jeżeli chodzi o olej napędowy, tutaj niestety cały czas możliwe są kilkugroszowe podwyżki. Spodziewamy się, że ta średnia ogólnopolska w tym tygodniu będzie 3-4, może 5 gr wyższa niż obecnie. Tanieć nadal powinien autogaz, natomiast tutaj dynamika cały czas nie będzie duża” – dodaje.

To jakie ceny paliw pojawią się po weekendzie zależne jest od wielu składowych, nie zawsze zależnych od właścicieli tych stacji. Jednak e-petrol.pl przewiduje, że średnie ceny benzyny Pb95 ulokują się w przedziale 6,86-7,01 zł/l. Spadki na benzynie Pb98 powinny znaleźć się na poziomie 7,53-7,71 zł/l. Natomiast średnia ogólnopolska cena za diesel wyniesie zapewne pomiędzy 8,08 a 8,21 zł/l. Oczekiwane wahania LPG nie powinny się wyhylić poza 3,05-3,14 zł/l. Warto pamiętać, że średnia ogólnopolska to rezultat, na który wpływ mają też dużo niższe, jak i wyraźnie wyższe stawki. Dlatego też nikogo nie powinno zdziwić zobaczenie zupełnie innych cen w poszczególnych lokalizacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść jest chroniona !!