czwartek, 12 września, 2024

Auto schematy bezpieczników

Auto schematy bezpieczników samochodów Audi, BMV, Citroen, Volvo, Honda, Skoda

Bez kategorii

Zepsuty alternator. Dowiedz się, jakie mogą być tego przyczyny i objawy. Gdzie kupić nowe części?

Alternator należy do niezwykle ważnych części w samochodzie, gdyż odpowiada za ładowanie akumulatora podczas jazdy, a przede wszystkim za zasilanie instalacji elektrycznej naszego pojazdu. To właśnie dzięki niemu możemy słuchać radia z wyłączonym silnikiem bądź używać światła wewnątrz, gdyż alternator naładował baterię samochodową, z której auto czerpie energię. Niestety, tak jak każda z części pojazdu, alternator ulega awariom. Jakie są tego przyczyny oraz jak rozpoznać uszkodzenie alternatora? Podpowiadamy.

Przyczyny uszkodzenia alternatora

Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia alternatora możemy zaliczyć korozję lub zużycie w wyniku długotrwałej eksploatacji. Alternator w wyniku długiego użytkowania może mieć zużyte szczotki ślizgowe, uszkodzone koło pasowe, uszkodzony regulator napięcia, zużyty kolektor czy przewody ładowania. To tylko niektóre usterki mechaniczne, jakie mogą wystąpić po dłuższym czasie.

Wiele nowoczesnych alternatorów zostało skonstruowanych w ten sposób, że wyposażone są w bezobsługowe łożyska, które podobnie jak w przypadku instalacji elektrycznej, po określonym czasie należy po prostu wymienić. Do przyczyn uszkodzenia alternatora możemy również zaliczyć słabą jakość wykonania elementów, z jakich jest zbudowany, niewłaściwą pracę alternatora bądź działające czynniki zewnętrzne, takie jak sól, wysokie temperatury, płyny, bądź inne chemikalia, które mają wpływ na trwałość wszystkich części samochodowych.

Jak rozpoznać uszkodzenie alternatora? Sprawdź potencjalne objawy

Jeśli zastanawiasz się jak rozpoznać uszkodzony alternator, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. W wielu przypadkach będzie to po prostu świecąca się na desce rozdzielczej kontrolka akumulatora, która może oznaczać problemy z ładowaniem.

Oznaką problemów z przepływem prądu może być też szum w łożyskach, który będzie efektem eksploatacji oraz uszkodzenia alternatora. Prócz szumu, oznaką może być też hałas paska wielorowkowego, który może wydawać dźwięki przypominające świszczenie czy skrzypienie. Warto zwrócić też uwagę również na światła w samochodzie. W przypadku ich nierównej pracy możemy być pewni, że jest to oznaka uszkodzenia alternatora. Wówczas może dojść też do przepalenia żarówek. Dodatkowo możemy mieć problemy z rozruchem silnika, co jest wynikiem niskiej mocy ładowania baterii samochodowej, z której pojazd pobiera energię potrzebną do rozruchu auta.

Naprawa uszkodzonego alternatora. Gdzie kupić nowe części?

W przypadku uszkodzonego alternatora mamy do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest regeneracja zepsutego alternatora. To nie zawsze jest możliwe, gdyż naprawa zależna jest od stanu uszkodzenia. Niektóre usterki nie pozwalają na użytkowanie alternatora po naprawie. Naprawa uszkodzonego alternatora w wielu przypadkach jest możliwa i może być dziecinnie prosta. Niekiedy jednak będzie to czynność czasochłonna i skomplikowana. Warto udać się do warsztatu samochodowego, który oceni czy możliwa jest naprawa alternatora, czy konieczny jest zakup nowej części.

Jeśli zdecydujemy się na zakup nowego alternatora, warto sprawdzić ofertę co najmniej kilku sklepów z częściami samochodowymi. Wiele z nich, szczególnie te online, oferuje szeroki wybór tego typu części zamiennych w korzystnych cenach. Doskonałym przykładem jest sklep internetowy Ucando – https://www.ucando.pl/k/alternatory/U1303 gdzie z pewnością znajdą Państwo alternator do swojego pojazdu. Koszt zależny jest od marki naszego samochodu, a ceny rozpoczynają się od 300 zł. Warto zdecydować się na zakup fabrycznie nowej części, gdyż wówczas możemy być pewni, że alternator zapewni nam niezawodność przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść jest chroniona !!