Najlepsze sposoby na zabezpieczenie lakieru samochodowego
Najlepsze sposoby na zabezpieczenie lakieru samochodowego
Powłoka lakiernicza pełni funkcję dekoracyjną i estetyczną, co wyróżnia auto na tle podobnych modeli. Jest to zatem element, o który warto wyjątkowo się zatroszczyć. Niestety, wystarczy chwila nieuwagi lub niekorzystne warunki atmosferyczne, aby karoseria auta straciła na swojej atrakcyjności. Istnieją jednak metody, które mogą pomóc w ochronie naszego pojazdu i wydłużyć jego życie.
Folia ochronna PPF
Folia ochronna PPF (Paint Protection Film) to poliuretanowa folia o grubości 150-220 mikronów, rozprowadza energię potencjalnego uszkodzenia po ofoliowanej powierzchni. Prawidłowo i fachowo zamontowana folia jest praktycznie niewidoczna, oferuje odporność termiczną na poziomie od -50°C do +110°C. Żywotność takiej folii to nawet 8-10 lat. Warto wiedzieć, że folia PPF ma również zdolność samoregeneracji – pod wpływem np. ciepłej wody znikają z niej wszelkie powstałe rysy. Plusem będzie też fakt, że w każdej chwili możemy zlecić jej ściągnięcie, nie uszkadzając powierzchni lakieru. Poliuretanowa folia ochronna PPF jest transparentna i po aplikacji pozostaje zupełnie niewidoczna.
Autodetailing
Car detailing to zestaw czynności złożonych z oczyszczania, konserwacji i renowacji całego samochodu lub jego konkretnych elementów. Auto detailing bardzo często wykonują specjaliści, a jego prawidłowe przeprowadzenie wymaga specjalnej wiedzy. Efektem będzie zarówno lśniąca karoseria, jak i czyste, doskonale prezentujące się wnętrze. Detailing samochodowy dzielimy ze względu na miejsce wykonywanych prac. Te przeprowadzane w środku skoncentrowane są na czyszczeniu, odmowie i zabezpieczeniu przede wszystkim tapicerki i plastikowych elementów. Zazwyczaj prace obejmują odkurzanie, pranie, czyszczenie uszczelek, kokpitu, listew i szyb. Jeśli chodzi o detailing zewnętrzny, to specjaliści koncentrują się przede wszystkim na lakierze. Oprócz mycia i polerowania detailing samochodowy to również usuwanie rys i wgnieceń, przywrócenie głębi koloru i nałożenie powłoki ceramicznej. Celem wszystkich tych prac jest nadanie karoserii blasku, świeżości i ochrona jej przed wpływem czynników zewnętrznych.
Woskowanie lakieru
Jest to najbardziej powszechny sposób zabezpieczenia lakieru samochodowego. Woski samochodowe w zależności od składu dzielą się na naturalne i syntetyczne. Powłoka wosku syntetycznego, utrzymuje się na lakierze dłużej, niż porównywalna powłoka z wosków naturalnych. Sam proces woskowania polega na naniesieniu na lakier cienkiej warstwy wosku, a następnie jej wypolerowaniu. Jeśli chcemy osiągnąć najlepszy efekt i wysoki poziom zabezpieczenia lakieru wybierzmy twardy wosk. Nałożony preparat powinien utworzyć cienką mgiełkę, którą po wyschnięciu należy dokładnie spolerować czystą ściereczką. Brud nie będzie do niego łatwo przywierał, a więc pozbycie się zabrudzeń nie będzie kłopotliwe.