sobota, 22 czerwca, 2024

Auto schematy bezpieczników

Auto schematy bezpieczników samochodów Audi, BMV, Citroen, Volvo, Honda, Skoda

Inne

Czyszczenie DPF – zadbaj o filtr cząstek stałych w Twoim samochodzie

Samochody z jednostkami silnikowymi, które działają dzięki olejowi silnikowemu, wyposażone są w filtr cząstek stałych. Jego działania polega na blokowaniu lub ograniczaniu emisji szkodliwych substancji do środowiska, co jest szczególnie ważne dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Filtr jest jednak podzespołem, który bywa problematyczny. Dlatego konieczne jest odpowiednie postępowanie z tą częścią, aby nie doprowadzić do poważnej awarii samochodu.

Wypalanie DPF w trosce o samochód i środowisko

Często osoby posiadające samochód z silnikiem diesla zapominają o tym, aby regularnie wykonywać czyszczenie DPF. Filtr cząstek stałych wymaga specjalnego traktowania i trzeba pamiętać, że jego poprawne działania jest gwarancją bezpiecznej jazdy z poszanowaniem środowiska naturalnego. O tym, że konieczne są działania związane z filtrem DPF, zazwyczaj informuje komputer pokładowy samochodu. Oznacza to przede wszystkim, że rozpoczął się proces wypalania filtra lub konieczne jest zainicjowanie jego czyszczenia. W pierwszym przypadku nie wolno gasić silnika, aby filtr nie zapchał się jeszcze bardziej. Jednocześnie najlepiej wybrać się na trasę, gdzie możliwe jest, osiągniecie wyższych obrotów silnika przez dłuższy czas. Umożliwia to wypalenie zanieczyszczeń, które osadziły się na filtrze. Jeśli ten zabieg nie pomógł, konieczne jest udanie się na specjalistycznego serwisu, który zainicjuje serwisowe wypalanie DPF. Proces ten polega na wprowadzeniu pojazdu w stan, który wymusza wypalanie. Jest to bezpieczne i skuteczne rozwiązanie.

Czyszczenie i regeneracja filtra DPF

Kiedy wypalanie DPF nie powiodło się lub jest niemożliwe, ratunkiem staje się profesjonalna regeneracja DPF. Jest to czynność, która wymaga fachowej wiedzy, ponieważ mechanik musi wymontować filtr cząstek stałych, a następnie poddać go różnorakim procesom, które mają na celu oczyszczenie go z sadzy i innych zalegających substancji. Konieczne do tego jest posiadanie specjalistycznych narzędzi oraz preparatów, dlatego zabieg ten musi wykonać specjalista. Czyszczenie DPF jest ważne nie tylko z perspektywy odpowiedniej pracy samochodu. Coraz częściej kierowcy spotykają się również z różnymi akcjami środowiskowymi, jak np. inicjatywa STOP SMOG. Mają one na calu redukcję emisji substancji niebezpiecznych do środowiska. W wielu krajach europejskich brak wyczyszczonego DPF może skutkować wysokimi mandatami. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie filtra cząstek stałych w dobrej kondycji. Filtr, który jest zapchany, nie tylko jest nieekologiczny, ale wpływa również na złą pracę całego samochodu.  

Wymiana filtra cząstek stałych

Zdarzają się sytuacje, kiedy filtr cząstek stałych jest w tak złym stanie, że nie jest możliwa regeneracja DPF. W tym przypadku jedynym ratunkiem jest wymiana filtra cząstek stałych. Niestety nie jest to nigdy dobra informacja dla właściciela samochodu, ponieważ wymiana DPF jest niezwykle kosztowna. W nowych autach może sięgać on nawet kilku tysięcy złotych. Niestety wiele osób decyduje się również na wycięcie lub wyłączenie filtra, co może nieść wiele negatywnych skutków. Przede wszystkim za brak filtra cząstek stałych w samochodzie grozi mandat karny. Jednocześnie może to prowadzić do gorszej pracy samochodu i produkcji większej ilości zanieczyszczeń. Oznacza to, że narażamy na niedogodności nie tylko siebie, ale również środowisko oraz innych ludzi, którzy zmuszeni są do oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Pokazuje to, jak ważną częścią auta jest filtr cząstek stałych i jak znaczące jest regularne wypalanie oraz regeneracja DPF. Dlatego zaleca się, aby czyszczenie DPF wykonywali profesjonaliści, którzy dysponują odpowiednią wiedzą, sprzętem oraz profesjonalnymi środkami.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść jest chroniona !!